Ana Sayfa ÇEVRE 21 Kasım 2017 5268

Bakan Eroğlu, “İstanbul’da 30 milyon fidan toprakla buluşacak”

Bakan Eroğlu, “Bu kadar ormanı olan başka bir il yoktur siz sadece şehir içini görmeyin. 31 Aralık 2019 saat 16.59’a kadar 30 milyon fidan İstanbul’da toprakla buluşmuş olacak”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, İstanbul Kuzey Marmara Otoyolu Çekmeköy kavşağının ağaçlandırma etkinliğine katıldı.

Çekmeköy bağlantı yolu kavşağı yakınında bulunan alanda gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Bakan Eroğlu, dünyada orman alanları azalırken Türkiye’de ormanlık alanlarının arttığına dikkat çekti. İstanbul’da su sıkıntısı olup olmayacağıyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Eroğlu, 2071 yılına kadar İstanbul’un su problemi olmayacağını belirtti. Bakan Eroğlu, ayrıca İstanbul Valisi Vasip Şahin ile alanda fidan dikimini yaparak herkesi yeşil bir Türkiye için fidan dikmeye davet etti.

“DÜNYADA ORMAN ALANLARI AZALIYOR AMA TÜRKİYE’DE ARTIYOR”

Türkiye’de orman oranlarının arttığını ve daha da artmasının hedeflendiğini dile getiren Bakan Eroğlu, “Aşağı yukarı 1,5 milyon dekar orman alanını arttırdık. Dünyada orman alanları azalıyor ama Türkiye’de ormanlık alanlar artıyor bunu gururla ifade etmek istiyorum. İstanbul’da orman yok falan arkadaşlar şu rakama dikkat edin İstanbul’un alanının yüzde 44’ü ormandır. Bu kadar ormanı olan başka bir il yoktur siz sadece şehir içini görmeyin. 31 Aralık 2019 saat 16.59’a kadar 30 milyon fidan İstanbul’da toprakla buluşmuş olacak” diye konuştu.

“2071 YILINA KADAR İSTANBUL’UN SU PROBLEMİ OLMAYACAK”

İstanbul’un geçmişten bugüne yaşadığı su sıkıntısına değinerek kente uzun süre yetecek su olduğunu ifade eden Bakan Eroğlu, “İstanbul’da su kesintisi olmadı, olmayacak. 2071 yılına kadar İstanbul’un su problemi olmayacak. Sırf Melen Barajı İstanbul’un bütün su ihtiyacını karşılıyor. İstanbul günde 3 milyon metreküp su kullanıyor. Bu yıl 2017 yılı en kurak yıl, ama yaptığımız 500’den fazla baraj bin tane göletle biz Türkiye’de su sıkıntısını hissettirmedik, hatta çoğu inanamadı. Doluluk oranları falan merak etmeyin. İstanbul’da susuzluk olmayacak olursa bıyıklarımı keseceğimi söylemiştim zaten bıyıklarım yerinde” dedi.

21 milyon fidan dikildiğini belirten Bakan Eroğlu, 2019 yılına kadar bu sayıyı 30 milyona çıkaracaklarını belirterek, Yavuz Sultan Selim Köprüsü Çekmeköy kavşağında fidan dikti.

selyus