Ana Sayfa ÇEVRE 15 Kasım 2015 3708

Çekmeköy Metrosu İBB 2016 bütçesinde

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2016 yılı bütçesini Belediye Meclisi’ne sunan Kadir Topbaş, Çekmeköy metro hatlarının da içinde bulunduğu yeni projeleri açıkladı.

İBB’nin 16 milyar 100 milyon liralık 2016 bütçesi onaylandı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, Belediye Meclisi’nde bütün gelişmiş şehirlerde ulaşım problemi yaşandığına dikkat çekerek, İstanbul’un toplu ulaşım sistemlerini daha da geliştirmek adına bütçede en büyük payı ulaşıma ayırdıklarını söyledi. 8 milyar 42 milyon liralık ulaşım yatırımı yapacaklarını bildiren Topbaş, Çevre yatırımlarına 5 milyar 818 milyon lira ayırdıklarını, Kültür-Sanat, Sağlık ve Sosyal Yardımlar ile diğer alanlardaki yatırımların da artarak devam edeceğini ifade etti.

İBB Başkanı Kadir Topbaş, “İstanbul’da gelecek yılsonunda günlük 7 milyon kişi raylı sistemleri kullanır hale gelecek. İstanbul, 2019 yılı sonunda da 11 milyon kişinin günlük raylı sistemleri kullandığı bir şehir olacak. Sizlere güzel bir haber vermek istiyorum” diyerek; Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar, Küçükçekmece ve Başakşehir’den geçen 13 kilometrelik Ataköy-İkitelli Metrosu ile Ümraniye, Kadıköy ve Ataşehir’den geçen yine Üsküdar Çekmeköy metrosuna entegre edilecek olan 13 kilometrelik Bostancı-Dudullu Metrosu’nun ihale ve sözleşme süreçlerini tamamladıklarını ve önümüzdeki haftadan itibaren yapım aşamasına geçeceklerini söyledi.

2 METRO HATTININ YAPIMINA BAŞLANIYOR

2016 yılında yapımına başlanacak metro hatları arasında yer alan Çekmeköy-Taşdelen-Yenidoğan ve Çekmeköy-Sultanbeyli hatları için İBB bütçesinden 239 milyon 599 bin lira bütçe ayrıldığı açıklandı.

2016 YILINDA YAPIMINA BAŞLANACAK HATLAR

1.     Göztepe-Ataşehir-Ümraniye

2.     Çekmeköy-Sultanbeyli

3.     Çekmeköy-Taşdelen-Yenidoğan

4.     Kaynarca-Tuzla

5.     Pendik-Kaynarca

6.     Bağcılar-Halkalı

7.     Başakşehir-Kayaşehir

8.     Mahmutbey-Bahçeşehir

9.     Yenikapı-Sefaköy (Devamı Beylikdüzü-Ulaştırma Bak.)

10.   Eminönü-Alibeyköy (Tramvay)

İlginizi çekebilir

İSKİ uyarıyor!

İSKİ uyarıyor!

selyus