Ana Sayfa TÜRKİYE EKONOMİSİ 26 Ekim 2016 3890

Bakan Arslan, “Bataklığı kurutarak prestij projesi oluşturduk”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan 3. havalimanında hava trafik kontrol kulesi temel atma törenine katıldı. Arslan, “Bir bataklığı kurutarak bataklıktan bir prestij projesi oluşturduk” dedi.

Pininfarina ve AECOM tarafından tasarlanan 3. havalimanının hava trafik kontrol kulesinin temeli, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından atıldı. Törene İGA Havalimanları İnşaat CEO’su Yusuf Akçayoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak, Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii şirketine (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, İGA Yönetim Kurulu üyeleri ile tasarımcı firmalar ve çok sayıda davetli katıldı.

“GÜNDE 15 BİNA BİTİRECEK BETON DÖKÜYOR ARKADAŞLAR”

3. havalimanında çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini vurgulayan Bakan Arslan, “Bugün artık pistlerimiz de ortaya çıktı. Birinci pistin neredeyse 2 bin 800 metrelik kısmının asfaltı dökülmüş durumda. Onun yanında emergency pist ve onun yanında taksi yolu yapılıyor. Aynı şekilde diğer pistler yapılacak. Bin kilometre fiberoptik kablodan bahsediliyor. Günde 10 bin metreküp yapısal beton dökülüyor buraya. Kalıbı ile demiri il işi hazırlıyorsunuz, günde 10 bin metreküp beton döküyorsunuz. 15 katlı, her katı bir daireden oluşan bir bina düşünün, günde 15 bina bitirecek beton döküyor arkadaşlar. 3 ayda bir baraj bitirecek büyüklükte bir iş yapıyor. Proje içinde gerçekten çok rekor barındırıyor” şeklinde konuştu.

“BİR BATAKLIĞI KURUTARAK BATAKLIKTAN BİR PRESTİJ PROJESİ OLUŞTURDUK”

Havalimanında şu anda 20 bin kişinin çalıştığını, önümüzdeki yıl ise bu rakamın 30 bine ulaşacağını söyleyen Bakan Arslan, “Bir bataklığı kurutarak bataklıktan bir prestij projesi oluşturduk. İnşaat alanında günde 30 bin eve ekmek götürecek bir istihdam olacak. Karayolları Genel Müdürlüğü üzerine düşeni yapmak adına yol bağlantılarını yapıyor. Havalimanına metro bağlantısı ile ilgili biz İBB’den devralarak Ulaştırma Bakanlığı olarak yapmak için bakanlar kuralı çıkardık” dedi.

 

 

İlginizi çekebilir

Zaman’a yeni logo

Zaman’a yeni logo

selyus