Ana Sayfa EDEBİYAT 11 Mart 2018 6997

Üsküdar Belediyesi Memduh Cumhur’a vefa gecesi düzenledi

Üsküdar Belediyesi, Şair, eczacı ve TRT İstanbul Radyosu eski solistlerinden Memduh Cumhur için bir anma programı düzenlendi.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in katılımıyla 10 Mart Cumartesi günü düzenlenen anma programında Prof. Dr. İskender Pala, Prof. Dr. Ruhi Ayangil, Doç. Dr. Emin Işık, Bekir Reha Sağbaş ve Seyit Ali Kahraman’ın konuşmalarıyla yer aldığı Memduh Cumhur’u Anma Gecesi ‘Maziyi Tahassür’ adlı söyleşi Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

Prof. Dr. Ruhi Ayangil, “Örnek bir baba, örnek bir eş, örnek bir insan, örnek bir sanatkâr, örnek bir kültür ve tarih sevdalısı sıfatlarını rahatça kullanabileceğimiz Memduh Cumhur’u bugün burada, dostlar meclisinde, yad edeceğiz,” diyerek Cumhur’un yazmış olduğu şiirleri okudu.

Anma programına katılan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Kim derdi ki Memduh Cumhur’a bir anma gecesi yapacağız. Ben 2004 yılından bu yana tanıyordum kendisini. Biz her fırsatta ifade ediyoruz Üsküdar;  Ahmet Yüksel Özemre, Cemil Meriç, Niyazi Sayın, Memduh Cumhur, İskender Pala ve Halide Edip Adıvar gibi isimlerle bir kültür şehri, marka bir şehir. Tabi takdiri ilahi buraya kadarmış. Memduh ağabeyimiz çok ansızın ayrıldı aramızdan. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun inşallah,” diye konuştu.

Programın sonunda Memduh Cumhur’un bestelenen şiirleri okundu.

selyus