Ana Sayfa KÜLTÜR-SANAT 23 Mart 2018 6100

Ümraniye Belediyesi, tarihi yüzyıllara dayanan gölge oyununa sahip çıkıyor

Anadolu topraklarında 500 yıldır geleneksel Türk sanatının bir parçası olmayı sürdüren gölge oyunu, Ümraniye Belediyesinin desteğiyle engelli vatandaşların maharetli ellerinde hayat buldu. Gülden Soyak Engelliler Kültür ve Eğitim Merkezi’nde Karagöz ve Hacivat tiyatro oyunu ile Eğitim Programı sertifika törenine Başkan Hasan Can da katıldı.

Geleneksel Türk sanatının bir parçası olan gölge oyununun da engel tanımadığını gösteren kursiyerler, yeni bir sanat dalının tüm inceliklerini öğrenmenin de mutluluğunu yaşadı. Engelli kursiyerler ilk önce deve derisinden çizdikleri gölge oyunu karakterlerini daha sonra boyalarla renklendirdi. Kursiyerler karakter hazırlamayı öğrendikten sonra kendi yazdıkları oyunları bir hayali gibi perde arkasında seslendirerek sahneledi.

Ümraniye Belediyesi Gülden Soyak Engelliler Kültür ve Eğitim Merkezi’nde Karagöz ve Hacivat tiyatro oyunu ile Eğitim Programı düzenlenen sertifika törenine Başkan Hasan Can’ın yanı sıra; Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı Türkân Öztürk, Belediye Meclis Üyesi Hatice Mücahide Delman Kökçe, öğretmenler ve engelli vatandaşlar katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sanatçısı da olan Hayali Suat Veral, selamlama konuşması yaparak, “Bize bu imkanları sağlayan Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Eğitimlerin yaklaşık iki hafta sürüyor. Kursumuza 13 engelli kursiyerin katıldı. Bu sanatı yaşatmak ve devam ettirmek çok önemli. Biz de geleneğimize sahip çıkıyoruz” diye konuştu.

Programda bir konuşma gerçekleştiren Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, “Engelli kardeşlerimize böyle bir oyun hazırlayan müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. Bu sanatı yaşatmamız lazım. Kursa katılarak, sadece 3 haftalık bir eğitimle oyunu güzel sergileyen sizlere teşekkür ediyorum. Zaten çırağın ustayı geçmesi lazım. Tecrübe edinmeniz sayesinde de izleyicilerin heyecanla izledikleri bir gölge oyunu sergileyeceksiniz” dedi.

Gülden Soyak Kültür Merkezi’nin öneminden de bahseden Başkan Hasan Can, “Bu kültür merkezimiz engelli kardeşlerimize göre yapıldı” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmaların ardından Başkan Hasan Can öğrencilere sertifikalarını takdim etti.

İlginizi çekebilir

Haldun Taner 100 yaşında

Haldun Taner 100 yaşında

selyus