Ana Sayfa DIŞ POLİTİKA 15 Mayıs 2018 2889

İBB Meclisi, ABD ve İsrail’i kınadı!

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi: “ABD’nin almış olduğu bu kararı kabul etmiyoruz ve kınıyoruz” Ayrıca İsrail güçlerince Gazze’deki protestolarda 52 kişinin öldürülmesi İBB meclisinde protesto edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, ABD Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasını yayınlanan ortak deklarasyonla kınadı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi olağan Mayıs ayı birinci oturumunda ABD’nin büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıması protesto edilerek kınandı. İBB Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Ömer Lütfi Arı ve CHP Grup Başkan Vekili Ertuğrul Gülsever’in imzalarıyla ortak Filistin deklarasyonu hazırlandı. İki parti meclis üyelerinin kabul ettiği ortak deklarasyon, İBB Meclisi AK Parti AK Parti Grup Sözcüsü Ömer Şahan tarafından mecliste okunarak ABD’nin uygulaması protesto edildi.

ÖMER ŞAHAN’IN OKUDUĞU ORTAK DEKLARASYON

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti AK Parti Grup Sözcüsü Ömer Şahan tarafından okunan deklarasyonun tam metni:

“600 yıl boyunca Filistin’inde içinde olduğu 3 kıta 7 iklime adalet dağıtmış bir cihan devletinin mirasçıları ve Türkiye’nin en büyük yerel meclisinin temsilcileri olarak ABD Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasının insanlık barışına yapılacak en büyük haksızlık olduğu kanısındayız. Kudüs’ün statüsü değiştirilemez. Birleşmiş Milletler Kararları ihlal edilemez. Kudüs üç semavi din içinde hakkaniyet temelli özgürlüğü ve barışı arayan Ortadoğu’nun yüreğidir. Kudüs ilk kıblemiz, Harem-i Şerif ile birlikte üç semavi dinin kutsal mekânlarıyla tarihi, kültürel, dini kimliği kazanmış olan ve bu niteliği ile dünya eserlerinin göz bebeği bir şehirdir.

1947’den bu yana tüm Birleşmiş Milletler kararlarında Kudüs’ün İsrail hâkimiyeti altında bulunması kabul edilmemiş, 1967’de İsrail’in Doğu Kudüs’ü işgal etmesinden sonra yine Birleşmiş Milletler İsrail’i Kudüs’ün statüsünü değiştirecek girişimlerden kınamaya çağırmıştır. Keza İsrail’in 1980’de İlhak Kararı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nce kınanmış, bu konuda İsrail Hükümetinin almış olduğu tüm kararların hükümsüzlüğü kayıt altına alınmıştır.  BM’de 128 ülke bu konudaki tavrını açık ve net olarak ortaya koymuşken ABD’nin Dünya iradesini yok saydığı böyle bir uygulama yapması kabul edilemez. İstanbul halkının yerel temsilcileri olarak ABD’nin alınmış bu kararı kabul etmiyoruz ve kınıyoruz. Doğu Kudüs Bağımsız Filistin Devletinin Başkentidir ve Öyle kalmaya devam edecektir. İBB Meclisi olarak ABD’nin aldığı bu sözde kararı kabul etmiyoruz.”

Ömer Şahan, ayrıca İsrail güçlerince Gazze’deki protestolarda 52 kişinin öldürülmesi meclis tarafından protesto edildiğini sözlerine ekledi.

selyus