Ana Sayfa İÇ POLİTİKA 16 Nisan 2018 4540

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar’a yapılan hizmetleri anlatmakla bitiremedi

Cumhurbaşkanı ve Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Üsküdar Vakıfbank Spor Salonu’nda düzenlenen AK Parti Üsküdar 6. Olağan İlçe Kongresi’ne katılarak Üsküdar’la ilgili altı çizilecek açıklamalarda bulundu.

Kongrede Cumhurbaşkanı Erdoğan’a AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Hayati Yazıcı ile Mustafa Ataş, bakanlar, milletvekilleri ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Üsküdar’a 4 yılda 400’den fazla eser kazandıran Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’e başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Erdoğan, yıllarca Üsküdar’da ikamet etmiş biri olarak, kendisini hep bu ilçenin bir parçası olarak gördüğünü, görmeye de devam ettiğini söyledi.

Son yıllarda İstanbul’da yaptıkları, ülke hatta dünya çapında ses getiren projelerin önemli bir bölümünün adeta Üsküdar merkezli olduğunu anlatan Erdoğan, “Üsküdar hizmetlerde öyle bir çekim alanı oluşturdu ki Marmaray nerede? Üsküdar’da. Avrasya nerede? Üsküdar’da. Bütün bu yatırımlarla birlikte Üsküdar bir merkez konumuna geldi.” dedi.

Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı, “asrın mührü” denilen Çamlıca Camisi ve Küçükçamlıca’da yapımı tamamlanmak üzere olan Radyo Televizyon Kulesi’nin bu projelerden bir kaçı olduğunu, seçim öncesi tamamlanmış olacağını söyledi.

“ÜSKÜDAR MEYDANI, ÜSKÜDAR’I GELECEK 100 YILA HAZIRLAYACAK”

Erdoğan, Çamlıca’daki kulelerin temizleneceğini, oradan İstanbul’u seyretmenin daha farklı olacağını ifade etti.

Üsküdar ve İstanbul için hayati öneme sahip Üsküdar Meydanı ile Harem-Beylerbeyi sahil düzenlemesinin de bu yıl tamamlanarak hizmete gireceğini anlatan Erdoğan, “Bu projenin inşasının beklenenden uzun sürdüğünü biliyorum. Sabırları için İstanbullulara teşekkür ediyorum. Çalışmalar tamamlandığında Üsküdar Meydanı, İstanbul’un en kullanışlı ve en prestijli meydanı olacak. Bu meydan, üstündeki 125 bin metrekarelik alanı ve altındaki otoparkıyla, Üsküdar’ı adeta gelecek 100 yıla hazırlayacaktır.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar’ın boğaz mahallelerinde 30 yılı aşkın süredir devam eden imar planının sona erdirildiğini, böylece Üsküdar’ın mahalli dokusunu bozmayacak şekilde, kentsel dönüşüm uygulamalarına geçilmesinin önündeki en büyük engelin ortadan kalktığını söyledi.

Erdoğan, Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Üsküdar’da da 2B tapu sorununun tamamına yakınının çözüldüğünü belirtti.

İKİL EĞİTİM YÜZDE 46’DAN YÜZDE 6’YA DÜŞTÜ

Üsküdar Belediyesi’nin sağlık, spor ve eğitim alanında yaptığı projeleri yakından takip ettiğini ifade eden Erdoğan, “Yıl sonuna kadar sayıları 10’u bulacak olan kapalı spor merkezlerinin 7’sinde yarı olimpik yüzme havuzları mevcut. Belediyemiz fizik tedavi merkezleri, semt poliklinikleri, diş hastaneleri, obezite tedavi merkezi ve engelsiz yaşam merkezi gibi hizmetlerle Üsküdar’da yeni belediyecilik anlayışının örneklerini ortaya koymuştur. Toplamda 100 bin öğrencinin eğitim gördüğü Üsküdar’da 2014’te ikili öğretim öğrenci oranı yüzde 46 iken, Üsküdar Belediyemizin desteğiyle bu oran yüzde 6’ya düşürülmüştür. Kişi başına düşen yeşil alan miktarı son 4 yılda yapılan 33 yeni parkla iki katına çıkmıştır. Bu yıl içinde hizmete girecek Üsküdar Bilim Merkezi, planetaryum ve gözlem kulesiyle İstanbul’un ilk, Türkiye’nin de en prestijli bilim merkezi olacaktır” diye konuştu.

59 CAM YENİDEN YAPILDI

Erdoğan, ilçenin sosyal belediyecilik alanında farkını Tebessüm Kahvesi, Nevmekan, İkinci Bahar Kahvesi ve Destek Kart gibi projelerle ortaya koyduğunu söyledi.

Sadece son 4 yılda Vakıflar Bölge Müdürlüğü, hayırsever vatandaşlar ve Üsküdar Belediyesi iş birliğiyle ilçede 59 caminin yeniden yapıldığını dile getiren Erdoğan, belediyenin 500 yolcu kapasiteli Valide Sultan Gemisi’nin adeta yüzen bir kültür merkezi olduğunu, nikah sarayı, sosyal tesis olarak kullanılabilecek şekilde hizmete sunulduğunu aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar Hükümet Konağı ve Belediye hizmet binasıyla kamu hizmetlerinin adeta tek çatı altında toplandığını vurgulayarak, “Rahmetli Neşet Ertaş, ‘Aşkınan çalışan yorulmaz’ diyor. Gerçekten de aşkla çalışıldığı zaman, imkanlar ne olursa olsun mazeret değil, sadece hizmet üretilir. Bugünkü Türkiye ile dünkü Türkiye karşılaştırıldığında bu söz daha bir anlamlı hale gelecektir. Bırakınız bölgesini, kendi ülkesinin sınırları içerisinde dahi kontrol sağlamakta zorlanan bir Türkiye’den sınır ötesi operasyonlarındaki başarılarıyla dünyaya parmak ısırtan bir Türkiye’ye geldik.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından kongreye tek liste giren Adem Kaan Pehlivan, yapılan seçimin ardından AK Parti Üsküdar İlçe Başkanı oldu.

İstanbul Takipte Haber Sitesi olarak AK Parti Üsküdar İlçe Başkanı Adem Kaan Pehlivan’a başarılar dileriz.

selyus