Ana Sayfa İÇ POLİTİKA 6 Şubat 2017 3578

Elif Doğan Türkmen alın teri hırsızıdır

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, milyonluk faturasıyla bir skandala imza atan Meclis Divanı katip üyesi, CHP Milletvekili Elif Doğan Türkmen için “Milletin alın terini çaldı” yorumunda bulundu.

TGRT Haber’e önemli açıklamalar yapan Ahmet Aydın, Merkel’in terör yorumu için de “Biz terör ile DEAŞ’la sizin gibi sözde değil, özde mücadele ediyoruz” dedi. Aydın, S&P ve Fitch’in kredi değerlendirmesi üzerine de konuştu ve “Onlar siyasi karar veriyor, ‘hasta adam’ Türkiye’yi istiyorlar. 3. Köprü, 3. Havalimanı, Kanal İstanbul, Çanakkale Köprüsü gibi; dünyanın en büyük projelerini bir bir hayata geçiren Türkiye’yi hazmedemiyorlar” diye konuştu. Ahmet Aydın yeni anayasa ve yeni sistem için de çarpıcı ifadeler kullandı.

“ELİF DOĞAN TÜRKMEN, MİLLETİN ALIN TERİNİ ÇALDI”

TBMM Başkanlık Divanı’ndaki katip üyeliğinden istifa etmek zorunda kalan CHP Milletvekili Elif Doğan Türkmen’in skandal telefon faturası hatırlatılan Aydın, “Bugüne kadar böyle astronomik rakamlar görmedik. Hakikaten; 1 milyon 200 bin TL’lik rakam; çok, çok ciddi bir rakam… Her şeyin bir makûl karşılığı olmak zorundadır. Bir hak, hiçbir zaman sınırsız kullanılamaz. Bunun izahı mümkün değil. Bu milletin alın terini çalmaktır. Meclis Yönetimi olarak geçmişte emsali olmayan bu olay, bizim için de bir örnek oldu. Bundan sonraki süreçte şöyle bir tedbire başvurabiliriz. Mesela ilk divan toplantısında, milletvekilleri için nasıl bir sınırlama varsa; başkanlık divanı için de bu sınırlama koyabiliriz. O sınırı aşanlara, kendisini rücu edilsin, kendisinden tahsil edilsin” dedi.

“BİZ SÖZDE DEĞİL, ÖZDE MÜCADELE VERİYORUZ MERKEL”

Merkel’in terör yorumu için eleştirilerin sıralayan Meclis Başkanvekili, “Almanya’da aşırı sağcıların yaptıkları teröre biz, ‘Alman terörü’ dersek, olur mu? Veya Kanada’da cami bombalayanlar için ‘Hristiyan terörü’ diyebilir miyiz? Ya da Gazze’yi bombalayanlara ‘Yahudi terörü’ dememiz, doğru mudur? Nasıl ki bunlar doğru değilse; İslam’la terörün yan yana gelmesi, aynı cümle içinde zikredilmesi o kadar saçmadır. İslam’a en büyük zararı, en büyük kötülüğü bu terör örgütü veriyor. DEAŞ Terör Örgütü’ne karşı da en büyük mücadeleyi yine biz, Türkiye’ye veriyoruz. Şehitler veriyoruz. Biz sözde değil, özde mücadele veriyoruz Merkel. Fırat Kalkanı Harekatı neden yapılıyor?” diye sordu.

“MİLLETİN CUMHURİYET İLE DEĞİL CHP İLE SORUNU VAR”

‘Bir grubun bütün olarak kalkıp Meclis kürsüsünü işgal etmesi kabul edilemez’ diyen Adıyaman Milletvekili Aydın, “Kürsü işgali veya kürsüye kendini kelepçelemek hem milletvekillerinin hakkına girmektir hem de milletin hakkını gasp etmektir. Onlar için de galiba, olmak ya da olmamak mücadelesiydi. Heybesinde ne varsa; böyle döktüler. Sıkıştıkları anda, ‘cumhuriyet, laiklik, Atatürk’ gibi milletin ortak değerleri üzerinden siyaset yapmaya çalışıyorlar. Artık onları bir kenara bırakın yahu! Bu milletin cumhuriyet ile bir sorunu yok ki… Eğer millet, Cumhuriyet Halk Partisi’ni iktidar etmiyorsa, bu cumhuriyet ile problemi olduğunu göstermez. Cumhuriyet Halk Partisi ile sorun başkadır, cumhuriyet ile sorun başka… Ama milletin cumhuriyet ile kesinlikle bir problemi yok” dedi.

selyus