Ana Sayfa İÇ POLİTİKA 29 Ekim 2017 26614

Mustafa Ataş’ın siyasette ‘kırk’ yılı

Dünya Lideri, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uzun yıllar yol arkadaşı olan ve halen birlikte kutlu davaya hizmet eden AK Parti Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş’ın siyasette geride bıraktığı 40 yılı İstanbul Takipte Haber Sitesi olarak kaleme aldık.  

İSTANBUL TAKİPTE HABER SİTESİ / ÖZEL HABER

AK Parti Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş’ın 40 yıllık siyasi kariyerini İstanbul Takipte Haber Sitesi okurlarıyla paylaşmak istedik.

Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile başlayan yol arkadaşlığı kesintisiz bugünlere geldi.

1977 yılında Milli Selamet Partisi’nde gençlik kollarında siyasete ilk adımını atan Ataş, üniversite ve yedek subay askerliğinin ardından Refah Partisi Beşiktaş ilçe teşkilatında siyasi hayatına devam etti. Refah Partisi Beşiktaş İlçe Başkanlığı da yapan Mustafa Ataş, 1992 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Refah Partisi İstanbul İl Başkanı olduğu dönemde İlçe Sekreteri olarak görev aldı.

Erdoğan ile aynı çatı altında farklı görevlerde kutlu davaya hizmet ettikleri 40 yılı geride bırakan Ataş, 25 yıldır da Dünya Lideri Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte siyasi yol arkadaşlığı devam etmektedir. AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın İcra Kurulu’nda Teşkilatlanmadan Sorumlu Birim Başkanlığını sürdüren ve bu görevi devraldıktan sonra Türkiye genelinde teşkilatlarda gözle görülür bir çıkış yakalayan Ataş, şu an Türkiye genelinde başlayan kongre süreçlerini başarıyla yürütmektedir. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşkilatlarda metal yorgunluğun olduğunu altını çizerek sürekli vurguladığı bu süreçte kongreleri idare etmenin zorluğunu tecrübesiyle hata yapmadan yürütmenin gayreti içinde olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş’ı çok zorlu geçecek olan 2019 Yerel Seçimleri, 2019 Milletvekili Seçimleri ve 2019 Cumhurbaşkanlığı (Devlet Başkanlığı) Seçimleri bekliyor. Rabbim yardımcısı olsun…

ATAŞ, SKM BAŞKANLIĞININ HAKKINI FAZLASIYLA VERDİ

2003 yılında AK Parti Genel Merkez Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanlığı görevine gelen ve girdiği üç genel seçim, üç yerel seçim ve Türkiye’nin kaderini belirleyen iki referandumdan da alnının akıyla çıkan Mustafa Ataş’ın 81 vilayet, 980 küsur ilçe ve yüzlerce belde SKM’lerle sürekli koordine içinde olduğunu bir örnek vererek anlatmak istiyoruz.

2007 yılı Genel Seçimlerinde Beykoz Çavuşbaşı Belde Seçim Koordinasyon Başkanı olan Zafer Aslan, kutsal davada sorumlu olduğu görevinin başındayken babası ve kardeşi ciddi hastalıklarından dolayı memleketi Amasya’ya gidemediği ve onlarla ilgilenmeği için AK Parti Genel Merkez Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Mustafa Ataş’ı arayarak, “Sayın başkanım babam prostat ve böbrek kanserinden, kardeşim de beyin tümöründen Merzifon Devlet Hastanesi’nde tedavi görüyor, görevimi bırakıp gidemiyorum. Siz telefon edip ilgilenebilir misiniz?” deyince. Akrabaları çok ciddi hasta olmalarına rağmen görevini bırakıp gitmeyen Zafer Aslan’ın bu durumundan çok etkilenen Ataş, hemen hastane başhekimini telefonla arayarak, ‘falanca isimli hastalar benim yakınımdır, lütfen ilgilenin’ dedi. Ve telefonun ardından hastalar hastanede yattıkları süre içinde hep ilgi gördüler. Bu durum hem hastaları hem de Zafer Aslan’ı ziyadesiyle memnun etti. Aslan, bu moralle seçim sonuçları açıklanıncaya kadar gecesine gündüzüne kattı.

Aslan, halen AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan’ın İcra Kurulu’nda Tanıtım Medya Birim Başkanı olarak kutlu davaya hizmet ediyor.

MUSTAFA ATAŞ KİMDİR?

Mustafa ATAŞ, 1957 yılında Tunceli Çemişgezek’te doğdu. Baba adı Seyfullah, Anne adı Hanımkız’dır. İlk tahsilini Çemişgezek’te, lise tahsilini Elazığ’da tamamladı.

Siyasete 1977 yılında Milli Selamet Partisi Beşiktaş Gençlik Kolları ile başladı. 1982 yılında şimdiki Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi olan İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’nü bitirdi. 1984 yılında Yedek Subay olarak askerlik hizmetini tamamladı ve 1985 yılında Refah Partisi Beşiktaş İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği, 1989 yılında Refah Partisi Beşiktaş İlçe Başkanlığı görevlerinde bulundu.

1982 yılına kadar özel sektörde çalışan ATAŞ, 1982 yılından 2002 yılına kadar serbest muhasebeci olarak çalıştı.

1992 yılında Refah Partisi’nde Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın İl Başkanlığı’nda İstanbul İl Sekreteri, 1995 yılında Refah Partisi İstanbul İl Başkanlığı, Fazilet Partisi İstanbul Kurucu İl Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini ifa etti.

AK Parti kuruluş çalışmaları içerisinde aktif rol aldı. 2001’de AK Parti’nin kurulmasıyla İstanbul Kurucu İl Yönetim Kurulu Üyeliği ve Teşkilatlanmadan Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı yaptı. İstanbul’da birçok ilçe, belde ve mahalle teşkilatlarının kuruluşunda görevler üstlendi.

25 yıllık siyasi tecrübesini 2002 yılında İstanbul Milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıdı. Bu dönemde TBMM’de “Çocuklarda ve Gençlerde Artan Şiddet Eğilimi ile Okullarda Meydana Gelen Olayların Araştırılarak Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu”nda ve KİT(Kamu İktisadi Teşebbüsleri) Komisyonu Üyesi olarak görev yaptı.

2003 yılında AK Parti Genel Merkez Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanlığı’na getirilen ATAŞ, 7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimleri de dâhil olmak üzere üç genel seçim, üç yerel seçim ve Türkiye’nin kaderini belirleyen iki referandumda başarı kazanılmasında SKM Başkanı olarak büyük rol oynamış, 13 yıllık SKM Başkanlığı’nda Türkiye’nin dört bir tarafını karış karış dolaşarak teşkilatlara eğitim verilmesinde önemli katkıları olmuştur.

2007 yılında yapılan seçimlerde İstanbul’dan tekrar Milletvekili seçilen ATAŞ, TBMM’de İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nda görev alarak, bu komisyona bağlı “Tuzla Tersaneleri’nde Meydana Gelen Olayları İnceleme Komisyonu”, “Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) ve Yatılı İlköğretim Bölge Okulları (YİBO) İnceleme ve Araştırma Komisyonu”, “Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumları ve Eğitimevleri’ni İnceleme Komisyonu” gibi alt komisyonlara başkanlık etti ve insan hakları konusunda yurtiçinde ve yurtdışında yapılan birçok çalışmaya katıldı.

Mustafa ATAŞ imzası ile hazırlanan TBMM alt komisyon raporları kamuoyunda büyük yankı bulmuş, raporların özünü oluşturan çocuk ve gençlerin daha iyi şartlarda eğitilmesi ve barınması hedefi ilgili bakanlık ve kurumlar tarafından hayata geçirilmiştir.

2007 yılında Geleceğe Bir Adım Derneği İkinci Başkanı olarak “Biz Büyüyoruz Türkiye Büyüyor Projesi”ni hayata geçirerek Yatılı İlköğretim Bölge Okulları’nda çocuklar için önemli başarılara imza atmıştır.

Şehir ve Bölge Plancısı Dr. Şenol Erensoy ile birlikte 2010 yılında “Çemişgezek’ten İstanbul’a” isimli fotoğraf sergisi, 2011 yılında beş ayrı yerde sergilediği “Düş Bahçemden” isimli fotoğraf sergileri ve Elazığ Günleri Kutlamaları çerçevesinde yöresel fotoğraf sergisi düzenledi.  Halen fotoğrafçılıkla ilgilenen ATAŞ’ın çektiği bir fotoğraf özel bir şirket tarafından düzenlenen yarışmada derece elde etmiştir.

2011 yılında da İstanbul Milletvekili seçilen ATAŞ, 24. Dönem TBMM’de Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi Komisyonu (TÜRK-PA) Üyesi olarak ve “Üstün Yetenekli Çocukların Keşfi, Eğitimleriyle İlgili Sorunların Tespiti ve Ülkemizin Gelişimine Katkı Sağlayacak Etkin İstihdamlarının Sağlanması Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu”nda görev yaparak yurtiçi ve yurtdışı incelemelerde bulunmuştur.

Türk Parlamenterler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi olan ATAŞ; 22, 23 ve 24. Dönem TBMM AK Parti Grup Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır.

12 Eylül 2015 tarihinde yapılan AK Parti 5. Olağan Büyük Kongresi’nde Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi seçilen ATAŞ, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi olarak atanmış ve halen Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.

1 Kasım 2015 Milletvekili Genel Seçimlerinde İstanbul’dan Milletvekili seçilen ATAŞ’ın, siyasi çalışmaları yanında birçok sivil toplum kuruluşunda kurucu üyeliği ve yöneticiliği devam etmektedir. Orta düzeyde Arapça ve İngilizce bilmekte; evli ve 2 çocuk babasıdır.

selyus