Ana Sayfa SPOR 14 Ocak 2018 5580

Ümraniye Belediyesi 2. Geleneksel Okçuluk Yarışmasında ödüller sahiplerini buldu

Ümraniye Belediyesi tarafından organize edilen 2. Geleneksel Okçuluk Yarışmasında dereceye girenler için ödül töreni düzenlendi. Türkiye’nin değişik illerinden 29 takım, 367 sporcunun katıldığı yarışmada dereceye girenlere, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ve Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can tarafından ödülleri takdim edildi.

‪Ümraniye Belediyesi, Türkiye’nin değişik illerinden 29 takım, 367 yarışmacının katıldığı 2’nci Geleneksel Okçuluk Yarışmasını düzenledi. Haldun Alagaş Spor Kompleksi’nde düzenlenen yarışmada, yüzlerce sporcu dereceye girebilmek için ter döktü. Geleneksel okçu kıyafeti giyen okçular, turnuvayı izleyen davetliler tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Etap etap gerçekleştirilen yarışmada, dereceye girenlere Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ve Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can tarafından ödülleri takdim edildi. Programa Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ve Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’ın yanı sıra; Ümraniye Kaymakamı Suat Dervişoğlu, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcıları, Ümraniye Belediye Meclis Üyeleri, mahalle muhtarları, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan Bey’e ödül törenine teşriflerinden dolayı teşekkür ederek konuşmasına başlayan  Hasan Can, “Toplam 29 takım, 367 sporcu yarıştı, birazdan da ödüllerini vereceğiz. Belediyemizin okçuluk kulübü 15 Temmuz günü kuruldu. Ayrıca mehter takımımız da o gün çalışmalarına başlamıştı. Ümraniye Belediyesi olarak bu tür geleneksel oyunlarımızı yapmaya devam ediyoruz. Ayrıca Hekimbaşı Av Köşkümüzde bir program icra ettik. Kabza alma törenini yaptık. Kulübümüz yarışmalarda bir çok derece almıştır. Ümraniye Belediyesi olarak birçok okula okçulukla alakalı desteklerimiz de var. Bir kez daha bizi bugün yalnız bırakmayan Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan’a şükranlarımızı sunuyoruz. Bugün bu yarışmalardan derece alan almayan tüm kardeşlerimizi de kutluyorum” diye konuştu.

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan yaptığı konuşmada, “Ümraniyeli kardeşlerimiz ve sporcularımız hepiniz hoş geldiniz. Ümraniye belediyemize geleneksel okçuluğa verdiği destekten dolayı teşekkür ediyoruz. Batılılaşmanın ülkemiz için iyi olduğunun savunulduğu yıllarda maalesef ata sporlarımız bizlere unutturuldu. Türk milleti olarak tarihin en iyi güreşçisini, ok atıcısını yetiştirmiş bir ülkeyiz. Bizler kendi göbeğimizi artık kendimiz keseceğiz. Türkiye, artık kendi kararlarını veren bir ülke! Bu sayede kendi ata sporlarını da artık gün yüzüne çıkarıyor. Türk milleti kültürel bağımsızlığını gün yüzüne çıkarıyor. Bizim tam manada bağımsız olmamız ekonomik ve kültürel olarak çok güçlü olmamız lazım. Yeniden güçlenen büyük ve güçlü Türkiye artık kendi kültürü olan geleneksel ata sporlarında da son günlerde atağa kalkmış durumdadır. Geleneksel okçuluğumuzda hamd olsun uluslararası yarışmalara ev sahipliğine yaptık. Türk okçuluğunu dünyaya tekrardan tanıtıyoruz. Geleneksel sporlarımız ile yaptığımız tüm etkinliklerle ülkemiz daha da güçlü olacaktır. Türkiye’nin dört bir yanında bu sporlara büyük destekler var. Bu anlamda özellikle Ümraniye Belediyesine bu konuda tüm destekleri için teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ve Başkan Hasan Can, yarışmalarda dereceye giren sporculara ödüllerini takdim etti. Daha sonra Başkan Hasan Can, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan’a, Ümraniye Belediyesi Meslek Edindirme Kursu hocaları tarafından yapılan yaldız işlemeli zemzem takımı hediye etti. Son olarak Bilal Erdoğan, yâ hak diyerek ok attı.

 

selyus