Ana Sayfa YAŞAM 23 Ağustos 2018 1979

İHH 103 ülkede adeta rekor kırdı

İHH İnsani Yardım Vakfı, bağışlanan 57 bin 961 hisse kurbanı 103 ülkede 2 milyon 300 binin üzerinde ihtiyaç sahibine ulaştırdı.

İHH İnsani Yardım Vakfı bu yılki kurban organizasyonunu “Paylaştığın Senindir, Paylaş Sevindir” sloganıyla yurt içindeki kurban çalışmaları ile birlikte 103 ülke ve bölgede gerçekleştirdi. Kurban kampanyası kapsamında geçen yıl 53 bin 500 bin hisse dağıtan vakıf, hayırseverlerin destekleriyle bu yıl bu rakamın da üzerine çıkarak 57 bin 961 hisse kurbanı 2 milyon 300 binin üzerinde ihtiyaç sahibine ulaştırdı.

Vakfın kurban organizasyonunda öncelik mülteci kampları, savaş, doğal afet, kronik açlık ve yoksulluk bölgeleri ile yaşlılar, kimsesizler, dullar, yetimhaneler, okullar ve hastanelere verildi. Bu kapsamda Suriye, Irak, Filistin, Somali, Yemen, Bangladeş, Arakan ve Doğu Türkistan ön planda tutuldu.

YETİMLER BAYRAMA MUTLU GİRDİ

Ayrıca Türkiye ile birlikte 16 ülkede toplamda 17 bin 99 yetime bayramlık kıyafet yardımında bulunuldu. Hayırseverlerin bayramlık bağışlarından istifade eden ülkeler ise şu şekilde:

Bosna Hersek, Çad, Hindistan, Kırgızistan, Sri Lanka, Arakan, Kenya, Arnavutluk, İran, Yemen, Mısır, Sudan, Tunus, Sierra Leone, Suriye ve Türkiye.

SURİYELİ MÜLTECİLERE KURBAN ETİ DAĞITIMI

Vakıf, Suriye’nin Afrin, İdlib ile Halep, Hama ve Humus kırsalında, Fırat Kalkanı Harekatı’yla terörden arındırılan Bab ve Cerablus ilçeleri ile Azez’deki ihtiyaç sahibi ailelere kesilen kurbanları ulaştırdı. Kurban Bayramı boyunca dağıtımı devam eden etlerden yaklaşık 215 bin kişi faydalandı. Ayrıca, 16 bin Suriyeli yetim çocuğa da ayakkabı ve kıyafet yardımında bulunuldu.

Uzak Asya’nın İslam topraklarında, büyük bir insanlık dramının yaşandığı Myanmar’ın bazı bölgelerinde, Bangladeş’te Arakanlı Müslümanların yaşadığı bölgelerde ve 2 milyonu aşkın Müslümanın yaşadığı Nepal’de de kurban kesimleri yapıldı.

İHH ekipleri, Müslümanlara yapılan zulmün bitmediği Arakan’da 3 bin 535 adet hisse, Nepal’de bin 400 adet hisse kurban keserek ihtiyaç sahibi ailelere dağıtmaya başladı. Bangladeş’te ise 3 bin 500 adet hisse kurban kesilerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Ekipler, Arakan’da ordu mensuplarının ve radikal Budist çetelerin katliamları sonucu evlerini terk etmek zorunda kalan Arakanlı Müslümanlara hem kurban yardımlarını ulaştırıyor hem de acil yardım çalışmaları kapsamında ihtiyaç duyulan gıda, giysi, branda, mutfak eşyası ve yaşam malzemelerinden oluşan ihtiyaç maddelerini dağıtmaya devam ediyor.

GAZZE UNUTULMADI

Filistinli ihtiyaç sahipleri de unutulmadı. Bağışçıların büyük önem verdiği bölgede ekipler, abluka altında özgürlüklerinden mahrum olarak yaşamak zorunda bırakılan Filistin ve Gazze’deki ihtiyaç sahiplerine toplamda bin 247 hisse kurban kesimi gerçekleştirerek dağıtımlarını yapmaya başladı.

GÖNÜL COĞRAFYAMIZ YEMEN

Son dönemde yaşanan saldırılardan çok etkilenen Yemen’de ise 3 bin 555 hisse kurban kesimi yapılarak bölgede yaşayan zor durumda kalan ailelere dağıtımları yapılmaya başlandı. Çatışmalardan dolayı bölgede insanlar gıda maddelerine ulaşmakta çok zorluk çekiyor. Aynı zamanda kolera gibi salgın hastalıklar yüzünden çok sayıda kişi hayatını kaybediyor.

AFRİKA’DA KURBAN SEVİNCİ

İHH ekipleri, Afrika’da da yoğun bir kurban çalışması yürüttü. Afrika’da çok sayıda su kuyusu ve katarakt ameliyatları projesi yürüten vakıf, bu sene ihtiyaç duyulan birçok ülkede kurban çalışması yaparak ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırdı ve bir nebze de olsa onların mutluluklarına ortak oldu.

Somali’de 3 bin 710 hisse kurban kesilerek dağıtılmaya başlandı. Sudan’ın Hartum, Kesele ve Darfur kentlerindeki ihtiyaç sahibi ailelere ise 3 bin 206 hisse kurban kesilerek dağıtılmaya başlandı. Afrika’nın diğer ülkelerinde de kurban kesimleri ve dağıtımları yapılarak yüz binlerce kişiye ulaştırılmaya başlandı.

MORO’DA ÇİFTE BAYRAM

Filipinler hükümeti ve Moro İslami Kurtuluş Cephesi arasında imzalanan barış anlaşması sonrası Moro Müslümanları çifte bayram yaşadı. Barış görüşmelerinde ara buluculuk yapan vakıf, Filipinler’de Moro’da yaşayan Müslümanlar için bağışlanan toplamda 840 adet hisse kurbanı keserek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya başladı.

PAKİSTAN’A VE HİNDİSTAN’A ÖZEL İLGİ

Zorlu yaşam şartlarının hakim olduğu ülkelerden olan Pakistan’da bin 610, Afganistan’da bin 99 hisse, Çeçenistan’da 175 hisse, dünyada Müslümanların nüfus olarak en kalabalık olduğu ülkelerden birisi olan Hindistan’da 5 bin 950 adet hisse kurbanın bu bayramda kesimi yapılarak ihtiyaç sahibi ailelere dağıtımı gerçekleştirilmeye başlandı. Doğu Türkistan’da ise 280 adet hisse kurban kesimi yapıldı.

BALKANLAR’DA KURBAN SEVİNCİ

Vakıf, Balkanlar’da da çalışmalarına devam etti. Bosna Hersek, Makedonya, Kosova, Arnavutluk, Sırbistan (Sancak ve Preşova), Karadağ, Bulgaristan, Romanya ve Macaristan’da kurban çalışması yapıldı. Balkanlar’da farklı ülke ve bölgelerde toplamda 571 adet hisse kurban kesimi yapılarak ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.

5 KITADA KURBAN ORGANİZASYONU

İHH’nın bu yıl kurban çalışmaları için ziyaret ettiği ülke ve bölgeler şunlar:

Balkanlar: Bosna Hersek, Makedonya, Kosova, Arnavutluk, Sırbistan (Sancak ve Preşova), Karadağ, Bulgaristan, Romanya ve Macaristan.

Afrika: Burkina Faso, Çad (Çadlı, Orta Afrikalı ve Nijeryalı Mülteciler), Kamerun (Kamerunlu ve Orta Afrikalı Mülteciler), Orta Afrika Cumhuriyeti, Gana, Gine, Mali, Moritanya, Nijer, Senegal, Benin, Sierra Leone, Liberya, Togo, Burundi, Cibuti (Cibutili ve Yemenli Mülteciler), Etiyopya (Etiyopya ve Ogaden), Güney Afrika (Güney Afrikalı ve Malawili Mülteciler), Güney Sudan, Maurituis, Kenya (Kenyalı ve Somalili Mülteciler), Swaziland, Malavi, Mozambik, Ruanda, Somali, Sudan (Darfur, Hartum ve Kesele), Tanzanya, Uganda ve Zimbabve.

Asya: Bangladeş (Bangladeşli ve Arakanlı Mülteciler), Hindistan, (Hindistan, Jamnu Keşmir, Kerala ve Assam), Pakistan, Nepal, Sri Lanka, Myanmar (Myanmar ve Arakan), Vietnam, Tayland (Patani), Endonezya, Filipinler (Moro), Kamboçya ve Doğu Türkistan.

Ortadoğu: Filistin (Gazze ve Batı Şeria), Irak, Lübnan, Ürdün, Suriye, Yemen, Mısır, Tunus ve Libya.

Orta Asya ve Kafkasya: Afganistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan, Moğolistan, Acara, Azerbaycan, Gürcistan, Kırım, Ukrayna, Ahıska, Adıgey, Osetya, Karaçay-Çerkes, Kabardey Balkar, Dağıstan, İnguşetya, Abhazya ve Çeçenistan.

Amerika: Bolivya.

 

İlginizi çekebilir

Fenomenler Çekmeköy’de

Fenomenler Çekmeköy’de

selyus