Ana Sayfa YAŞAM 30 Mayıs 2018 3487

İstanbul’un fethine yakışır bir kutlama

Fatih Sultan Mehmet Han’ın İstanbul’u fethinin 565’inci yılı İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Haliç Kongre Merkezi Sahilinde düzenlediği görkemli törenle kutlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen törene Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli İstanbul Valisi Vasip Şahin ile birlikte sanat, spor camiasından ünlü isimler ve vatandaşlar katıldı.

GÖRKEMLİ VİDEO MAPPİNG FETİH GÖSTERİSİ

İftar programının ardından İstanbul’un Fethinin 565’inci yılı kutlamaları kapsamında Türk Silahlı Kuvvetler Askeri Mehteran Birliği sahne aldı. Mehteran sonrasında ise kutlamalar için ışık, su ve lazerin birlikte kullanılarak hazırlanan video mapping gösterisi gerçekleştirildi. Hazırlanan görkemli gösteri ise programa katılan vatandaşlardan büyük beğeni topladı.

FETİH GÖSTERİSİ İÇİN DENİZ YÜZEYİNE PLATFORM KURULDU

Özel Fetih Gösterisi için sahilden ortalama 50 metre açıkta deniz yüzeyine özel platform kuruldu. 78×18 metre ölçülerindeki sahnede gerçekleştirilecek 3D mapping gösterisi için 20 dakikalık film hazırlandı. Programda su, ışık, lazer ve su perdesi gösterisi, 30×90 metre ölçüsündeki yüzer gösteri platformunda yapıldı. Hazırlanan platformda dünya tarihini değiştiren, bir çağ kapatıp başka bir çağ açan Fatih Sultan Mehmet Han ile O’nun muzaffer, yiğit ve kutlu askerlerinin gerçekleştirdiği İstanbul’un Fethi yeniden canlandırıldı.

selyus