Ana Sayfa YAŞAM 4 Haziran 2018 3500

Taksiciler, Beykoz Belediyesi’nin iftar sofrasında buluştu

Beykoz Belediyesi ve İstanbul Taksiciler Esnaf Odası işbirliğiyle düzenlenen taksici iftarı, Beykoz Belediyesi Ramazan Etkinlik Alanı’nda yapıldı.

Ramazan ayına özel Beykoz Belediyesi tarafından düzenlenen programa AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ün yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Özbek, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, İstanbul Şoförler Odası Başkanı Cem Sert, Birleşik Taksi Şoförleri Derneği Başkanı Hüseyin Duman, Taksi Durak Dayanışma Platformu Başkanı Ünal Demirkaya, Milli Boksör Avni Yıldırım, Ümraniye, Pendik Kartal ve Sultabeyli Şoförler Odası Başkanları, taksi durakları başkanları, taksiciler ve aileleri katıldı.

İstanbul’un Avrupa ve Anadolu Yakası’ndan yaklaşık 3 bin taksicinin katıldığı organizasyonda sunuculuğu Karadeniz FM’de Onur’un Taksisi programıyla tanınan Onur Sakar yaptı.

Taksicilerin adeta akın ettiği iftar yemeğinde hep birlikte oruçlar açılırken, davetliler, Beykoz’da böyle güzel bir organizasyonda buluşmanın mutluluğunu yaşadı.

“UBER’E HAYIR DERKEN, TAKSİCİLER DE KENDİSİNİ GELİŞTİRMELİ”

Taksicilerin çağı yakalaması gerektiğini belirten Külünk, “Bu mesleği hiç kimse itibarsızlaştıramaz. Ama kendi otokontrolünüzü yapın. İçinizdeki yanlış yapanları uyarın. İBB İle ortaklaşa yapılan araç parkı da yenilenmeli. Vatandaş araçtan memnun ayrılmalı. Yakın mesafe ve Sultanahmet’teki turistler meselesini bitirin. Hepiniz İstanbul’u gözünüz kapalı bilmelisiniz. Ehliyeti olan herkes taksi şoförü olmamalı. Taksiciler turizmi, toplum kurallarını öğreten eğitimden geçmeli. Yurtdışından uçağa binen insan, sistemi görüp size dijital ortamdan ulaşabilmeli. O yüzden bu boşluğu doldurmak gerekli. Plakacılar siz de pazarda gücünüzü arttırın. Artık herkes işlerini digitalden yürütüyor. Cumhurbaşkanımız, yasa çıkardı ama gelişmeleri de doğru okuyun” dedi.

Külünk, “İBB, Ulaştırma Bakanlığı ve önemli yazılımlar için yargıdan da destek alınmalı. Benim çocuğum taksiyle okula gidip geldi ve onu gözü gibi korudular bu benim için herşeyden kıymetlidir. Hepinize minnettarız. Teşekkürler” diye konuştu.

“MÜCADELENİZDE YANINIZDAYIZ”

Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Özbek, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in selamlarını ileterek, Uber’le ilgili hukuki gelişmeyi değerlendirdiği konuşmasında  “Son zamanda taksici esnafının bir sıkıntıyla karşı karşıya olduğunu hep birlikte gördük. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Bakanlığımızın ve Büyükşehir Belediyemizin dahliyle bu kanunsuzluk bir nebze olsa ötelenmiş oldu. Bundan sonra taksici kardeşlerimizin işlerine sahip çıkarak,  kendilerini geliştirmek suretiyle haksız rekabetleri de bertaraf edeceğine inanıyoruz. Biz Beykoz Belediyesi olarak mücadelenizde yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz” şeklinde konuştu.

Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, ev sahipliği için Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve ekibine teşekkür etti.

selyus