Ana Sayfa KÖŞE YAZILARI 4.07.2018 785 Görüntüleme

İstanbul’dan Yansıyanlar

AK PARTİ GENEL MERKEZE TEKLİFİMDİR!

AK Parti Genel Merkezine naçizane bir teklifim var! Genel merkez, il ve belediye başkan adayının kontenjanı hariç tutulsun, belediye meclis üyeleri listesi adil bir şekilde dizayn edilmesi için mahalleye sandık koyulsun.

Yani özellikle büyükşehirlerde uygulanmasında fayda getireceğine inandığım belediye meclis üyelerini vatandaş seçsin.

Nasıl mı? Meclis üyeleri özellikle oturduğu ilçeden aday olması ve liyakatın esas alınması koşuluyla, AK Parti her mahallede aldığı oy oranına göre meclis üyesi sayısının iki katı isim belirlesin ve mahallenin ortasına sandık koysun.

Partili partisiz o mahallede ikamet eden tüm vatandaşlar oy kullanılmaya davet edilsin. En çok oyu alan ya da alanlar, belediyelerin ilgili meclis üyeliği listesine yerleştirilsin.

Seçimlerde kan revan içinde çalışan, hatta bazı zor mahallelerde kelle koltukta sahada olan mahalle teşkilatlarına da adil bir yaklaşım olmuş olur…

Aksi takdirde eski usul adamı olan listeye girer. Aksini söyleyen şapkama anlatsın..!!

Bunu yapmakla ilk sıraları alan o meclis üyesi adayına ve ya adaylarına da büyük sorumluluk yüklemiş olursun. Seçim zamanı geldiğinde o meclis üyesi adayı mahalle teşkilatıyla birlikte gece gündüz çalışmış olur ve oy oranı da artar.

Belediye meclis üyesi listesine girdikten sonrada gevşeyen ve çalışmadığı tespit edilen olursa istifası istensin, etmediği takdirde disipline sevk edilerek hangi ağır cezai müeyyide varsa uygulansın.

Bu teklifim ham halidir, içi daha doldurularak olgunlaştırılabilir.

selyus