Ana Sayfa KÖŞE YAZILARI 23.07.2017 1193 Görüntüleme

İstanbul’dan Yansıyanlar

AK Parti kongreleri başlarken!

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partinin başına geçtikten sonra sürekli metal yorgunluğu ve teşkilatların yetersizliğini dile getirdiği hepimiz tarafından bilinmektedir.

Hatta reisin, teşkilatlarda ilk yıllardaki yönetim kalitesini yakalamaya kararlı görünüyor..

AK Parti’de siyaset yapmanın zorluklarını hissedemeyenlerin bu yükü kaldıramadığını gördük, geride bıraktığımız 3 yıl içinde.

Türkiye geneliyle ilgili bir şey diyemeyeceğim ancak yakından takip ettiğimiz İstanbul il ve ilçelerle ilgili bir iki kelam etmek istiyorum. Bu yazdıklarım eleştiri değil, sadece gözlemimdir.

Artık delege seçimlerini de geride bıraktık. Şimdi gözler genel merkez tarafından belirlenecek olan il, ilçe ve belde kongrelerinin tarihinde.

AK Parti’de ciddi değişimlerin beklendiği bu süreçte inşallah metal yorgunluğu sadece ilçelerin yönetim düzeyinde aramazlar.

Bulunduğu makamı kaldıramayanlar da o metal yorgunluktan nasibini alsın artık!

Yoksa reisin dedikleri boşa çıkmış olur!

Torpille koltuğu işkal edenleri, ilçesinde üst düzey görev yapanları vefa iftarlarına çağırmayacak kadar teşkilat bilincinden uzak olanları, belediye başkalarının gölgesinde serinleyenleri inşallah bu dönem aday göstermezler.

Ümidim ve temennim odur ki il, ilçe kongre süreçlerinde torpil olmaz ve adaletli bir şekilde liyakat ile vizyona dikkat edilir.

Hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Öte yandan AK Parti İstanbul İl Yönetimi bugüne kadar kendi kabiliyetleri çerçevesinde görevlerini yapmaya çalıştılar. Ancak geriye şöyle bir baktığımızda hedefleri büyük AK Parti siyaset arenasında yetersiz kaldıklarını gördük.

Yine bir başka önemli konu: parti kurulduğundan bu yana başkan yardımcılarının başkanlığını yaptığı birim toplantılarına çok önem verilir ve orda masaya yatırılan konular icraata dönüştürülür, çoğu zaman.

İstanbul İl Başkanlığındaki Siyasi ve Hukuki İşleri Birimi ile Tanıtım Medya Birimi, 2,5 yıl içinde kaç tane birim komisyon toplantısı yaptı?

Ayrıca teşkilat ve yerel yönetim birimlerinin başındaki isimler ne kadar başarılı oldu?

Tabi artık bunlar geride kaldı. Önümüzdeki kongrede il düzeyinde yönetimler oluşurken geride kalan hatalar inşallah tekrarlanmaz. Hele hele kendi ilçesinde hiçbir varlık gösteremeyenlere inşallah il listelerinde yer verilmez.

Sonuç olarak bizim de duamız odur ki inşallah tüm Türkiye genelinde belde, ilçe ve il düzeyinde partinin ilk kurulduğu yıllardaki yönetim kalitesi yakalanır.

selyus