Ana Sayfa KÖŞE YAZILARI 2.05.2018 793 Görüntüleme

İstanbul’dan Yansıyanlar

AK PARTİ’DE ADAY ADAYLARININ LİSTE ŞANSI!

Kıymetli okurlarımız, bu yazımda AK Parti’de Aday Adaylık süreci ve Aday Adaylardan bahsedeceğim. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın erken seçimlerin 24 Haziran’da yapılacağını açıklamasının ardından partilerde bir hareketlilik başladı.

Özellikle de her zaman seçimlere hazır olan AK Parti teşkilatlarında yeni bir heyecan ve hareketlilik var. Genel merkezden 27. Dönem Milletvekilliği için Türkiye genelinde temayül yoklaması yapılacak açıklamasının ardından gözler il başkanlıklarında yapılan müracaatlara çevrildi. Bir hafta süren müracaatlar 2 Mayıs Çarşamba günü itibariyle sona erdi.

Türkiye genelinde 7 bini, İstanbul’da 2 bini aşan Aday Adaylık müracaatları için adeta başvuru patlaması oldu.

Tabi İstanbul’da 2 bin civarında yapılan başvuruyu biraz irdeleyecek olursak, İstanbul için milletvekili sayısı 98’e çıktı. AK Parti’nin şuan İstanbul’da hâlihazırda 45 milletvekili var. Diyelim ki genel merkez radikal bir karar aldı ve 30 mevcut isimi yeniden aday göstermedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Genel merkezin her bölge için yaklaşık 11, toplamda da 23 kontenjanı olduğunu varsayalım. Bu daha da fazla olabilir.

15 mevcut vekil, 23 kontenjan, 98’den geri kaldı 60… Yani sizin anlayacağınız 2000 isim arasından 60 kişi listelere girecek. Bu sayı maksimumdur. Daha az da olabilir.

Öte yandan sosyal medyalar ve ortalıklarda pek görünmeyen önemli isimler Reisin karakoçanlı defterinde çoktan not edilmiştir.

Tabi bu arada Reisin 15 Temmuz şehit yakınları, 15 Temmuz gazileri, gençler ve kadınları listeye fazlasıyla alacağını düşünecek olursak, aday adaylarının şansı iyicene azalacaktır. Onun için her zaman söylüyorum ve yine tekrar ediyorum, bu temayüller zorlama bir angaryadır. Aday adaylarına eziyettir. Hatta ilçelere ben geldim sizden destek istiyorum dediğinde de karşılığında bir külfettir! Yani sizin anlayacağınız çok inandırıcılığı yok ama yine de yapılması elzemdir..!!

Hem ilçelerden hem de sosyal medyalardan takip ettiğimiz kadarıyla aday adaylarının ilçelerin 3 kademe başkanlarına müthiş markajı var. Temayülde ilk sıralara girme yarışı parti geleneklerine uygun ortamda yapıldığı gibi, sevgi saygıya da dikkat ediliyor. Tabi öte yandan özellikle de teşkilatların köklerinden gelen ve bu davaya büyük hizmetleri olan aday adayları ayrı bir ilgi görüyor.

Ancak şunu belirtmeden edemeyeceğim. Üç kademe ilçe başkanlarının ve oy kullanacak teşkilat mensuplarının işi çok zor. Bildiğim kadarıyla listelere hepsini yazma zorunluluğu olmamakla birlikte bölgeden çıkacak olan milletvekili sayısı kadar isim yazabiliyorsun.

Her ilçeden ortalama 10 isim aday adayı olursa, vefa gereği bunları yazmak zorunda. Doğal olarak genel merkez isim verecek. İlçe yönetim listelerine ve yürütmelere karışan il burada da isim için baskı yapacak! Yani sizin anlayacağınız listenin yarısı doldu. Gel de geri kalan yarısını yüzlerce isim içinden seç..!!

Şahsen ben ilçe başkanı ve ya oy kullananlardan biri olsam, olmazsa olmaz kriterlerim var, onları kesin uygulardım. Genel merkez kontenjanı başım üstüne de ili asla listeye karıştırtmazdım. Kriterlerimdeki diğer önceliklerimi buradan sıralarsam o 2 bin aday adayı kesin yüzün altına düşerdi.

Bu arada dikkat çeken bir konuyu sizinle paylaşmak istiyorum. İstanbul’da yapılan müracaatlar içinde Doğu ve Güneydoğu kökenli vatandaşlarımızdan müthiş sayıda başvuru var. Bu AK Parti için mükemmel bir gelişme. 1 Kasım seçimlerinde İstanbul’da Kürt seçmenimizi temsil edecek isimler yeterli düzeyde listelere yazılmayınca ne yazık ki PKK’nın partisi HDP, İstanbul’da 7 milletvekili çıkardı. Dengeleri çok iyi gözetleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan geçmişte yapılan bu hataları telafi edecektir ve o HDP’nin en az 4 milletvekili sayısı AK Parti’nin olacaktır.

Aday Adayları ile ilgili bir iki kelam edecek olursak. Kimin yeterli kimin yetersiz olduğuna zaten alt komisyon, ara komisyon ve üst kurul tabir edilen son komisyon karar verecek. Buralarda isimler ciddi anlamda masaya yatacak.

Şahsen 1. Bölge Aday Adayları içinde yakından tanıdığım ve aralarında bazılarıyla bu davada yol yürüdüğüm, yine bazılarıyla akrabalık derecesinde olan samimiyetimden dolayı 7-8 isimi telaffuz etmek isterdim ancak yanlış anlaşılacağımı düşündüğüm için bundan vazgeçtim. Ama yine de benden isim isteyenlere özelden verebilirim…

Temayüle girecek bütün aday adaylarına başarılar dilerim…

İlginizi çekebilir

HANGİ MAVİ HANGİ KIRMIZI

HANGİ MAVİ HANGİ KIRMIZI

selyus