Ana Sayfa KÖŞE YAZILARI 30.11.2017 750 Görüntüleme

Selam Olsun

AMERİKAN ADALETİ

Holywood kültürünün bize ve tüm dünyaya empoze ettiği muhteşem adalet sistemi…

Avukatların, şahane bir drama oyuncusu kıvamında şova dönüştürdükleri savunmanın kutsallığı …

Kitabın, hakimin ve savcının da yanılabileceği öngörüsüyle son sözü kamu vicdanını temsil eden halk jürisinin söylüyor olmasının verdiği aşırı rahatlatıcı devlet tavrı…

Filmlerde herşey güzel…

Bir de gerçeğe bakalım. 

Hem de dakika dakika…

18:40: Reza Zarrab tanık olarak yaptığı konuşmasına, İran Tahran doğumlu olduğunu ve 1.5 yaşına kadar orada yaşadığını söyleyerek başladı. Daha sonra Türkiye’de ve bir süre de Dubai’de kaldığını, ana dilinin Türkçe olduğunu evli ve bir kızı olduğunu söyledi.

 • Aynen Godfather filmindeki gibi sanıktan tanıklığa geçiş…                                 

18:41: Zarrab “ABD’ye neden geldiniz?” sorusuna, “ABD’ye tatil ve kızımı Disneyland’a götürmek için geldim. Gelince FBI beni tutukladı” yanıtını verdi. 

 • Paris’te de vardı. Bari oraya götürseydin… 

18:43 Zarrab, 2016 yılında Miami’ye gidişine ilişkin, “Neyle karşılacağımı bilmiyordum. Uzun bir seyahatin ardından şoke olmuştum. Doğru yanıtları veremedim. Endişeliydim” ifadesini kullandı.

 • Ölümü gösterip sıtmaya razı ettiler ama belirsizlik endişe verici demek istiyor. 

18:46: Zarrab, “Savcılığa karşı üç yükümlülüğüm var, gerçekleri söylemek, ABD hükümetiyle işbirliği yapmak ve bundan sonra asla suç işlememek” dedi.

 • Burası da filmlerden arak…

18:49 ABD basınından olayı canlı aktaran gazeteci Pete Brush Twitter hesabından, Zarrab’ın “(ABD ile) işbirliği yapmak sorumluluğu kabul etmek ve cezaevinden çıkmak için en hızlı yoldu” söylediğini aktardı, 7 suçlamayı kabul ettiğini bildirdi. Bir cezaevi gardiyanına içki getirmesi ve cep telefonunu kullanması için rüşvet verdiğini de itiraf etti. Ayrıca, cezanın ne olacağı konusunda kimsenin kendisine söz vermediğini de ekledi.

 • Senaryoyu epey genişletmişler ama yaratıcılıkları gardiyan, içki ve cep telefonuyla sınırlı kalmış. 

18:50 Zarrab, savcının “Şu anda FBI’ın tutuklusu musunuz?” sorusuna ‘Evet’ yanıtı verdi. “Otelde mi kalıyorsunuz?” sorusuna ise ‘Hayır’ diye cevap verdi.

 • Kamuoyunda çıkan dedikodulara mahkeme kanalıyla cevap. İnandık mı?

18:52 Zarrab, otelde kaldığına yönelik söylentiler hakkında konuştu. “Otelde mi kalıyorsun” sorusuna hayır yanıtını veren Zarrab, “İki haftadır FBI’ın denetimindeyim. Metropolitan Tutukevi’nde (Detention Center) kalıyorum” dedi.

 • İnanmadığımızı hissetti galiba. İnandırıcı olmaya çalışıyor…

19:03  Zarrab, İran’ın gaz ve petrol satışlarından elde ettiği geliri kullanamadığını söylerken, yaptırım kuralları konusunda en iyi bilgiye sahip kişinin Hakan Atilla olması nedeniyle onu aradığını söyledi. “Bu salonda sizinle bu planda çalışan bir kişi gösterir misiniz” sorusuna, “Bu insan Hakan Atilla’dır” yanıtını verdi.

 • Tanık dediğin böyle olur. Herşeyi Atilla yaptı. Ben aslında gariban bir kuryeyim. 

19:27 – Zarrab, 2010 ve 2011 yıllarında İran Merkez Bankası’nın eski lideri Mahmud Bahmani ile iki kez doğrudan toplantı yaptığını söyledi. Zarrab, İran merkez bankasına doğrudan nakit teslimatı yapmak için anlaşma yaptığını söyledi.

 • Suç haritası üzerinde yürütülüyor Reza…

19:30 Reuters’ın aktardığına göre, mahkeme salonunda eski AB bakanı Egemen Bağış’ın fotoğrafı gösterildi. Reuters, Aktif Bank’ta hesap açmak için ilk girişiminin başarısız olmasının ardından Egemen Bağış’ın aracı olarak Aktif Bank CEO’su ile Zarrab arasında görüşme ayarladığını bildirdi.

 • Hesap açmak için bir bakan referansına ihtiyaç duyuluyor demek ki bu ülkede…

19:32 Reza Zarrab, İran eski cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile bağlantısını kabul etti.

 • Bir Türkiye’den, bir İran’dan. Sırayı bozmayalım…

19:57 Zarrab’ın ifadesi, İran merkez bankası ve döviz konusuyla devam etti. Zarrab, şu anda Halk Bankası ile ilişkisini anlatıyor.

20:03  “İran Merkez Bankası ile yaptığımız anlaşmanın bozulmasından sonra aralarında Hüseyin Necefizade’nin de bulunduğu Bank Mellat yetkilileriyle görüşüp Amerikan yaptırımlarını delmeye başladık,” ifadesini kullanan Zarrab, 2010-2011’de Bank Mellat, 2012’nin başına kadar Aktifbank ile çalıştığını, bu anlaşmanın bozulması üzerine Halkbank’a başvurduğunu belirtti.

 • Aktifbank’ı da yargılayın, unutmayın. Hatırımız kalır…

20:05 Zarrab, “Eşim Türkiye’de ünlü bir sanatçı. Her zaman kamuoyu önünde olan bir insandım” dedi. Halkbank’ın aslında önce kendisiyle çalışmak istemediğini, çünkü “fazla ünlü” olduğunu söylediklerini belirten Zarrab, genel müdür Süleyman Aslan’ın kendisine “Altın ticareti yapmak için fazla popülersin” dediğini ifade etti, ama buna rağmen kendisinin bu işi yapmak için ısrarcı olduğunu söyledi.

 • Magazinsiz film olur mu? O da tamam. Şarkıcı eş, ünlü ve popüler suçlu…

Amerikan adaleti film gibi işliyor…

Herşey var bu matinede.

İhanet, ticaret, rüşvet, menfaat, tehdit, pazarlık. 

Sanıklıktan tanıklığa doğru rol çalan Reza başrolde oynuyor. 

Senaryo ise Holywood işi…

selyus