Ana Sayfa KÖŞE YAZILARI 25.06.2018 790 Görüntüleme

Dijital Dünya

CHP’nin Prangası Seçmeni Olabilir mi?

Öncelikle 24 Haziran seçim sonuçlarının ülkemiz ve milletimiz adına hayırlara vesile olmasını dilediğimi belirtmek isterim.

Cumhuriyet Halk Partisinin Cumhurbaşkanı adayı olarak Muharrem İnce’yi açıklamasının ardından kanaatimce Recep Tayyip Erdoğan’ın taktiksel bir strateji gereği kendisine rakip olarak Muharrem İnce’yi seçmesi, CHP seçmeninde bir heyecan ve hareketlenmeye neden oldu.

Halbuki Recep Tayyip Erdoğan açısından seçim yarışının Muharrem İnce ile yapılması, bir ilk tur kazası olması durumunda seçimin ikinci turunda Recep Tayyip Erdoğan’ın elini oldukça kuvvetlendireceğini ön görememenin stratejik bir hata olduğunu düşünüyorum.

Bu süreçte Muharrem İnce’nin iyi bir hatip olduğunu kabul etmekle birlikte medyaya yansıyan birçok ses ve video kaydında da görüldüğü üzere rakibine oldukça fazla malzeme verdiğini hep birlikte gördük. Hal böyle olunca söylemlerinin kendi seçmeni dışında inandırıcılığı da oldukça sınırlı kaldı.

CHP Seçmeni ve Nefret Söylemi

Bunun dışında özellikle Muharrem İnce’nin kampanyasına negatif etki eden unsurun bizzat CHP seçmeninin kendisi olduğunu düşünüyorum. Az çok muhafazakar kimliğe sahip her kesim CHP seçmeninin tutumunu bilmesine rağmen seçim tarihinin yaklaşması ile birlikte nefret ve intikam söylemini bu kadar futursuzca dile getirebileceğini düşünmemişti. Bu hakaretler ağırlıkla daha önce Recep Tayyip Erdoğan merkezli iken birden direkt muhafazakar seçmeni de hedef alması sokakta, markette, hastanede, otobüste vb her yerde her fırsat bulunduğunda hükümete, cumhurbaşkanına ve ona oy verecek olan herkese yapılan hakaret ve tehditler, koro halinde edilen küfürler ve bunların sosyal medyada hızla yayılması kararsız durumda olan muhafazakar seçmeni rahatsız ederek tekrar kenetlenmesine neden olduğunu seçim sonuçlarının ilk turda bitmesinden de açıkça görmekteyiz.

CHP Yönetimine Tavsiye

CHP yönetiminin uzun zamandır parti imajını ve söylemini yumuşatarak seçmen kitlesini büyütme gayretinde olduğunu biliyoruz. Fakat bu çalışmaların kendi seçmeni tarafından anlaşılmadığını ve hatta aşırıcılığa yöneldiklerini görmekteyiz. Bu yüzden CHP yönetiminin söylem ve politikaları ile ilgili öncelikle kendi seçmeni üzerinde bir çalışma yapması gerekliliği bulunuyor. Aksi takdirde bu seçimde olduğu gibi ileride gerçekleşecek seçimlerde de aynı hataya düşüp tepkiyle karşılaşacaklarını düşünüyorum.

Tebrikler

Kesin olmayan sonuçlara göre en yakın rakibine yaklaşık 11 milyon oy, %50’lik seçilme barajına da 665 bin oy fark atarak ikinci tura gerek kalmadan seçilme başarısı gösteren yeni seçim sisteminin ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı bu büyük başarısından ötürü tebrik ediyorum.

 

selyus