Ana Sayfa KÖŞE YAZILARI 24.03.2017 304 Görüntüleme

Dünden Bugüne

Dünyayı nasıl yönetirsin?

Ülkeyi yöneten iktidarı öyle bir köşeye sıkıştırmalısın ki sana bırak engel olmayı işini bile kolaylaştırmalı.

Dünyayı yönetmek mi istiyorsun? Cevap çok basit parayı kontrol et dünyayı yönet.
Dünyayı yönetmek mi istiyorsun? Çok yönlü ve uzun menzilli düşünmen ve planlar yapman lazım. Geçmişi çok iyi bilmen ve geleceği analiz edebilmen şart.
Mesela uyuşturucu ticaretini bozmaya çalışan terör örgütü lideri mi var ? Onu öyle bir etkisiz hale getirmelisin ki başka işlerine de faydası olsun. Örgüt liderini sen yakalayacaksın ama örgütün faaliyette olduğu ülkeye vereceksin ki örgüt uluslararası bir sorun haline gelmesin. Öyle bir zamanda yakalayacaksın ki örgüt silahlı mücadeleden siyasi mücadeleye geçmek istediği zaman olacak. Ayrıca ülkede milliyetçi bir parti iktidarda yada koalisyonda olsun ki milliyetçi vatandaşların tepkisini önlesin…
Müslüman bir ülkede çıkarların mı var? Onun kaynaklarına göz mü diktin ? Öyle bir zamanda ona müdahale edeceksin ki sana engel olma ihtimali olan ülkede senin sözünü dinleyen bir iktidar olmalı. İslamcı bir iktidar olmalı ki islamcı kesimin tepkisini önlesin. Öyle bir zaman ayarlamalısın ki yıllar önce yaptığın anlaşmanın bitiş zamanına denk gelmeli. Yeraltı kaynaklarını kendi şirketlerine verdiysen ordan çıkman lazım artık. Çıkarken parçalanmış, iç savaş içinde bir ülke bırakmalısınki kurduğun düzen bozulmasın. Birlik olup başına bela olmasınlar.
Bölgeyi şekillendirmek “yeni dünya düzeni” kurmak için projelerin mi var (BOP) (GBOP) ? İslam ülkelerinde bunu hayata geçirmek mi istiyorsun ? O zaman buna tepki verme ihtimali olan ülkelerde islamcı iktidarlar olmalıki halkın tepkisini önlesin.

Güneydoğu Anadolu’da, kuzey ırak’ta kürt halkını isyan mı ettirmek istiyorsun o zaman ülkede milliyetçi bir parti iktidar veya iktidar ortağı olmalı ki halkın tepkisini önlemeli. Uluslararası desteği sağlamak için öyle “haklı” nedenlerin olmalı ki kimse tepki göstermesin. Ülkeyi yöneten iktidarı öyle bir köşeye sıkıştırmalısın ki sana bırak engel olmayı işini bile kolaylaştırmalı.

Dünyayı yönetmek mi istiyorsun? Bunlardan çok daha fazlasını yapman lazım. Ama şunuda unutmaman lazım bir gün bir yiğit çıkar yiğit bir millete önderlik eder ve kurduğun bütün düzeni bozar. Ve sen ne yaparsan yap buna engel olamazsın bunuda unutmaman lazım…

selyus