Ana Sayfa KÖŞE YAZILARI 9.08.2018 373 Görüntüleme

Dijital Dünya

İnternet kullanımı artmaya devam ediyor!

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından her yıl Ağustos ayında açıklanan Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araşatırmasına göre 2017’de %66,8 olan internet kullanım oranı 2018’de %72.9’a yükselmiş! Araştırmaya göre ülkemizde her 10 kişiden 8’i internet erişimine sahip durumda. Geniş bant internet erişimine sahip hanelerin oranı ise %78.3’den %82,5’e yükselmiş. İnternet kullanıcılarının %45,6’sı E-Devlet hizmetinden faydalanıyor.

E-Tüketim Artıyor!

Ülkemizin E-Tüketim yani E-Ticaret oranı %24,9’dan %29,3’e yükselmiş, Türk tüketicileri internet üzerinden en çok %65,2 ile giyim ve spor malzemesi, %31,9 ile seyahat bileti ve araç kiralama, %26,8 ile ev eşyası, %22.1 ile gıda ve son olarak %20,6 ile kitap, dergi ve gazete almayı tercih etmiş.

Erkekler E-Tüketimi Daha Çok Seviyor!

Araştırmaya göre internet ortamında erkekler kadınlara göre daha çok alışveriş yapıyor. Oransal olarak baktğımızda bu dönemde Erkekler %33,6 Kadınlar %25 oranında internet üzerinden alışveriş yapmayı tercih etmiş.

İnternet Kullanım Oranları Sevindirmeli Mi?

İnternet kullanımı bilinçli yapıldığı ölçüde toplumlar için faydalı olabilir. Fakat ülkemizde internette geçirilen sürenin günük ortalama 8 saat olduğu düşünüldüğünde bir bağımlılık evresinde olduğumuzu söyleyebiliriz. Bağımlılığın olduğu bir noktada bilinçli olmaktan bahsetmemiz ise oldukça güç. Çocuklarda yaşanan dikkat eksikliği, Deep Web (Derin İnternet) ortamlarında gerçekleştirilen illegal yayınlar, intihara teşvik eden online oyunlar çocuk istismarı ve pornografi gibi birçok problem ile karşı karşıyayız.

Tüm bu problemlerin yanında internet ve bilişim teknolojilerini üretmek yerine daha çok tüketmek için kullanıyor olmamız ülke ekonomimiz için ise pekde sevindirici bir haber değil. Çinden yada farklı bir üretici ülkeden aldığımız ürünleri ülke içinde internet ortamında birbirimize satıyor olmamız karlı bir ticaret yaptığımız anlamına gelmiyor. Bu konuda gerçek başarı ülkemizde üretilen ürünlerin e-ihracat kanalı ile yurtdışına satışını sağlamaktan geçtiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Bilinçli İnternet Kullanımı

Ülkemizin 25 yıllık bir internet deneyimi bulunuyor. Artık internet kullanımı ile ilgili oldukça tecrübe sahibi bir yetişmiş kuşağa sahibiz. Bu kuşağın iyi ve kötü tecrübelerinden faydalanarak tüm eğitim kurumlarımızda bilinçli internet kullanımına yönelik eğitimlerin arttırılması, hem sosyal yapımızdaki tahribatın önüne geçebilir hemde doğru yönlendirme ile gelecek kuşaklarda üretimi ön plana alabiliriz.
Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araşatırmasına buradan ulaşabilirsiniz. https://goo.gl/q3wbbK

Saygılarımla
Ertuğrul Müyesseroğlu
Dijital İletişim Danışmanı ve Eğitmen

selyus