Ana Sayfa KÖŞE YAZILARI 20.08.2018 490 Görüntüleme

Dijital Dünya

Yerli Malı Farkındalığı Kalıcı Olabilir Mi?

Ülkemizde gerçekleşen ABD merkezli kur hareketliliği neticesinde yerli para birimimiz ABD doları ve AVRO karşısında ciddi derecede değer kaybetmiş durumda, her şerde bir hayır vardır misali bu durum ülke insanımızın kendini sorgulamasına vesile oldu. Özellikle sosyal medya mecralarında yerli ürün tüketilmesi yönünde yapılan çağrılar şuan için toplumda bir farkındalık belirdiğini bize gösteriyor.

Toplumda meydana gelen bu hareketliliğin ithalat rakamlarına ne kadar yansıyacağını gerçekten çok merak ediyorum. Çünkü bu konuda bazı endişelerim mevcut. Neden diye soracak olursanız yerli bildiğimiz bir çok tüketim maddesi aslında yine ithal ürünlerden oluşuyor. Yerli bir marka pirinç, nohut, mercimek vb aldığınızı düşünüyorsunuz eve gelip arkasına baktığınızda menşei Kanada, Çin, İtalya çıkıyor. Bu yüzden marka adının yerli olması ürününde yerli olduğu anlamına gelmediğini bize gösteriyor.

Bunun yanında özellikle beyaz eşya kategorisinde yerli ürünlerin ithal ürünlerin yanında çok daha pahalı olabildiğini görüyoruz. Bu yüzden bir hevesle hepimizin bildiği yerli beyaz eşya üreticilerine gidip hayal kırıklığına uğrayan birçok vatandaş olduğunu gözlemliyorum. Öyleki bazı beyaz eşya ürünlerinde ithal ürünler yerli ürünlerin 3/1’i fiyatına satılıyor.

Diğer bir konu ise birçok yabancı markanın Türk markası olduğu sanılması bu markalar o kadar özümsenmiş ki insanları bu markaların Türk olmadıklarına inandırmak oldukça güç.

Son ve en büyük sorunlarımızdan bir tanesi market raflarında yerli ürünlere yer verilmemesi! Yerli ürün alma kararlılığı ile en milli olduğunu düşündüğünüz markete gidiyorsunuz fakat raflarda yerli ürün yok! Mecbur almak zorundasın diğer bir markette şansınızı deniyorsunuz orada da yok! Kesinlikle bu soruna bir çözüm üretilmesi gerekiyor.

Zorunlutüketim ürünleri yerlileştirilmeli

Gelir seviyesi ne olursa olsun her vatandaşın tükettiği ürünlerin muhakkak yerli muadili bulunması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle tüketiciler diş macunu, diş fırçası yada deodorant gibi ürünlerin yerlisini market raflarında bulmakta zorlanıyor.

Eğer toplumda oluşan bu farkındalığın gerçekten kalıcılığının sağlanması isteniyorsa tüketicinin yerli ürünlere ulaşabilmesinin sağlanması gerektiğini düşünüyorum.

Saygılarımla

Ertuğrul Müyesseroğlu

selyus