Ana Sayfa Uncategorized 22 Haziran 2018 1433

Çekmeköylü çocuklara çevre bilinci

Çekmeköylü çocuklar, atık malzemelerden müzik aletleri, oyuncaklar yaparak çevre bilinci kazanıyorlar.

Uzun yıllar çalıştığı medya sektörünü bırakarak gönüllü olarak Çekmeköy Belediyesi’nin çevre koruma çalışmalarına katılan Gamze Cücenoğlu, çocukların eğlenerek öğrendikleri bir atölyeye ev sahipliği yapıyor.

Çekmeköy Belediyesi’nin malzeme desteği ile hayata geçen atölyede 5 ile 12 yaşları arasında çocuklar; müzik aleti, oyuncaklar yaparak çöpe atılacak malzemeleri farklı bir formda kullanıma geri kazandırıyor. Haftada bir gün eğlenceli etkinliklerle bir araya gelen çocuklar,  atıkların doğru şekilde ayrıştırılmasını, doğal kaynakların verimli kullanılmasını,  doğa sevgisini öğreniyorlar.

İleri Dönüşüm Atölyesi öğretmeni Gamze Cücenoğlu, “Çekmeköy Belediyesi ile beraber burada bir ileri dönüşüm atölyesi yapıyoruz. 5 ve 12 yaş çocuklar arasında atacağımız bir takım ürünleri atmıyoruz. Buraya getiriyoruz. Getirdikten sonra müzik aletleri ve bir takım kolajlar yapıyoruz” dedi.

Geri dönüşümle ilgili çalışmalar yapan Burak İnan isimli öğrenci, “Burada hiçbir ücret vermeden etkinlikler yapıyoruz. Kesip birleştirmeler ve boyamalarla çok eğlenceli geçiyor. Burada yerleri çöp atmıyoruz. Dışarıdan bulduğumuz atıkları toplayıp onları ileri dönüşüm malzemesi olarak dönüştürüyoruz” şeklinde konuştu.

 

selyus