Ana Sayfa Uncategorized 5 Ocak 2018 4774

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İçişleri Bakanlığı açığa alıyorsa demek burada bir su kaçağı var”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda bu tür açığa alma kararını İçişleri Bakanlığı veriyorsa demek burada bir su kaçağı var. Atılan adımla olarak Ataşehir’de ne olduysa burada bu oldu”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı’nda basın mensuplarının sorularını cevapladı. Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın görevden uzaklaştırılması ile ilgili bir soruya ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu konularda İçişleri Bakanlığının sürekli olarak mülkiye müfettişleriyle yaptığı kontroller var. Zaman zaman özel mülkiye müfettişleri çıkarmak suretiyle yapılan kontroller var. Sürekli belediyelerde çalışan müfettişlerin verdiği bilgiler olduğu gibi, özel mülkiye müfettişleriyle olanlar da daha çok istihbarat üzerine yapılan adımlardır. Belediye başkanlığı yapmayanlar bunları bilmez. İBB başkanlığım döneminde sürekli kendilerine odalar tahsis ettiğimiz mülkiye müfettişleri vardı. Sürekli çalışmalar yapardı. Bundan bihaber olanlar çıkıyor konuşuyor. Şu anda bu tür açığa alma kararını İçişleri Bakanlığı veriyorsa demek burada bir su kaçağı var. Atılan adımla olarak Ataşehir’de ne olduysa burada bu oldu. Bize gelen bilgiler çok daha farklı. İş adamlarımız vatandaşlarımız kendilerine rüşvet talebinde bulunulduğu zaman “yüzleşmeye var mısın” deyince bir çoğu kaçıyor. Hem geliyorsun, şikayet ediyorsun hem de “yüzleşmeye var mısın bir suçüstü yapalım” dediğimizde” bundan kaçarsanız biz o zaman hakikaten görevi suistimal edenleri nasıl ortaya çıkaracağız. Burada da böyle bir süreç söz konusu” dedi.

Beşiktaş Belediye Başkanı Hazinedar’ın ailesinin yurt dışına çıkış yasağının konulması ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Benim çocuklarımın yurt dışına gitmesi sayın başkan gibi ben en kaliteli okullarda okuttum değildi. Benim çocuklarım öz vatanında okuma hakkı olmadığı için yurt dışına gittiler. Aldıkları yüksek puana rağmen erkek oğlum kat sayı engeline takılarak, o zaman puanı Boğaziçi’ne tutuyordu. Katsayı engeli sebebiyle farklı bir üniversiteye girme oldu oğlumu bu şekilde yurt dışına gönderdim. Kızlarım başörtü nedeniyle zaten Türkiye’de okuma hakkından mahrum oldular. Onları da bundan dolayı yurt dışına gönderdim. Bunları bilmiyorlar bilmeden de farklı farklı yakıştırmalar yapıyorlar. Sayın başkanın ailesiyle ilgili yurt dışına çıkışa yönelik hukuki bir engel olmadıktan sonra İçişleri Bakanlığının böyle bir engelleme yapacağına ihtimal vermiyorum. Gerçekten mani bir durumu yoksa önü de açıktır”

selyus